Bernard Bernard
409
BLOG

Przegląd Tygodnia Stanisława Janeckiego

Bernard Bernard Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Przegląd Tygodnia Stanisława Janeckiego -  konieczne jest zbudowanie silnej grupy mediów (Klub Ronina)

Tydzień w Klubie Ronina przeglądał Stanisław Janecki. A głównym tematem były drugorzędne wydarzenia o pierwszorzędnym znaczeniu, czyli wybór Donalda Tuska i co z tego wynikło...
IMG_6309m

„9 marca mieliśmy do czynienia z pewnym drugorzędnym wydarzeniem, które ma do dziś pierwszorzędne skutki w wielu dziedzinach. [...] Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby Polska nie przeciwstawiła się temu wyborowi, a inne państwa nie uznały, że nie będą respektować tego przeciwstawienia się. W pewnym sensie poróżniło nas to z Grupą Wyszehradzką i z większością państw unijnych, pokazało, kto jakie ma interesy, wywołało skutki na scenie krajowej, łącznie ze złożeniem wniosku o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Ma mieć skutki na ulicy, Platforma Obywatelska zamierza na tym zbudować pewien mit Polexitu, czyli wymyśloną sprawę wyprowadzenia Polski z Unii europejskiej, która jest ewidentnym kłamstwem, ale jest używana do walki politycznej. To z kolei zachęciło Marka Dekana, prezesa Ringier Axel Springer do wydania instrukcji dla swoich dziennikarzy, co wywołało przyspieszenie prac nad repolonizacją mediów, dyskusję o niemieckim, czy zagranicznym kapitale w polskich mediach, a wreszcie to wszystko może skutkować tym co się zdarzy 25 marca w Rzymie w związku z 60. rocznicą Traktatów Rzymskich, a co może mieć dalekosiężne skutki dla przyszłości Unii Europejskiej, Europy i Polski w Unii Europejskiej. Więc jak widać, to drugorzędne wydarzenie zahacza o wydarzenia absolutnie pierwszorzędne.”

Ponieważ Polska jest najbardziej euroentuzjastycznym krajem Unii wg red. Janeckiego, opozycja i PO chcą zbudować sprzeciw względem rządu na kompleksach i na kłamstwie Polexitu.

Janecki podsumował też sytuacje w Unii Europejskiej i możliwość wsparcia Polski przez inne kraje.

„W żaden sposób nie możemy liczyć na państwa nadbałtyckie w żadnych projektach politycznych szeroko idących, jeżeli chodzi o ustrój Unii. W zasadzie możemy też darować sobie Czechów, którzy zawsze liczą się z Niemcami. Podobnie jest ze Słowacją. Bułgaria i Rumunia to jest margines Unii Europejskiej, Chorwacja także - kraje dość biedne, które mają inne problemy.”

„Zostają Węgry, Viktor Orban został ogłoszony jako zdrajca sprawy polskiej, ale Węgry to jest kraj dziesięciomilionowy ze znacznie mniejszą gospodarką, z mniejszościami w Rumunii, Słowacji, Ukrainie, mający mnóstwo uwikłań, ubogi surowcowo, uzależniony energetycznie od Rosji. Na Węgry możemy liczyć wyłącznie w takich kwestiach jak poszerzenie uprawnień Rady Europejskiej, a de facto na niewiele.”

„Pomysł Europy wielu prędkości, czy na początek dwóch prędkości jest po to, żeby wewnętrzne problemy strefy euro przenieść na całą Unię. Wiąże się z tym pomysł, żeby następna perspektywa budżetowa zaczynająca się od 2021 roku zawierała dwa budżety - budżet strefy euro i budżet całej Unii. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ strefa euro może się usamodzielnić, tam jest najwięcej płatników netto i pieniądze jakie będą płynąć do krajów, które są poza tym systemem, będą znacznie mniejsze.”

„Fundusze strukturalne w Unii były po to, żeby zrekompensować państwom wstępującym, tak jak Polska w 2004 czy tym, które wstępowały później, otwarcie rynków. Bo otwarcie rynków oznaczało zniszczenie dużej części gospodarki, podniesienie konkurencyjności, ogromny wzrost bezrobocia i spadek PKB, czyli wiązało się ze stratami, które zrekompensowano w ten sposób, że część pieniędzy miała trafiać do tych państw.”

IMG_6320m

„Prawo i Sprawiedliwość powinno przejść do porządku nad tym co się stało z Tuskiem, zbytnia martyrologia wokół tego nie ma żadnego sensu ponieważ tylko rozdmuchuje problem. Należy to ignorować, ponieważ nadawanie temu znaczenia podtrzymuje temat.”

A stało się coś znacznie gorszego, na co mało kto zwrócił uwagę. „Przegraliśmy znacznie ważniejszą rzecz - limity emisji dwutlenku węgla, które powodują, że de facto nasze kopalnie węglowe są do zaorania, a przecież nie ma nawet żadnej sposobności, żeby to zablokować.” Dlatego konieczne jest zawierania lokalnych sojuszy, konieczne są doraźne koalicje wokół konkretnych spraw.

O postawie Niemiec względem Polski: „Angela Merkel spotyka się dwa razy z panią premier, wszystko wyglądało na to, że mamy jakoś sprawy dogadane, a potem jest czysta konfrontacja, czyli Niemcy w gruncie rzeczy są już przekonane, że mogą realizować własny plan bez Polski i wszystko im jedno jak Polska zareaguje.”

„Jeśli Angela Merkel wygra wybory i np. Emanuel Macron we Francji, to ten plan zostanie zrealizowany. Trzeba być na to przygotowanym w ten sposób, że albo podejmujemy strategiczną decyzję w kwestii euro i w tej całej koncepcji, albo od razu budujemy jakąś grupę, jakiś blok który będzie się temu przeciwstawiać.”

Ostatnim tematem Przeglądu była kwestia mediów i bezczelnego listu Marka Dekana, oraz pytanie czy repolonizacja nie rozwiąże problemów ze względu na poglądy środowiska dziennikarskiego.

„80% dziennikarzy w Polsce to są ludzie o poglądach lewicowo-liberalnych. Następuje jakaś repolonizacja i kto będzie robił te media, żeby one były inne? Przecież one nie będą inne, bo wskoczą ci sami ludzie, tylko w inne układy własnościowe, i to jest największy problem. Wynika to z faktu, że przez kilkadziesiąt lat budowano system, w którym dominuje światopogląd lewicowo-liberalny i papugowanie tych wszystkich postępowych modeli.”

Janecki zwrócił uwagę, że są nie tylko dziennikarze o takich poglądach, ale też odbiorcy, którzy takich treści oczekują.

„To nie jest tak, że jeżeli zmieni się właściciel TVN to znikną widzowie TVN, czy słuchacze RMF lub Radia Zet. Nie znikną. Jest naiwnością myślenie, że jeżeli rząd zrobi ustawę, to zmieni się krajobraz medialny. Nie zmieni się, bo są odbiorcy i nie ma kim tego robić, żeby to było inne.”

„Trzeba wspierać, oddolnie, pomagać, ale nie w sensie finansowym, te media które sobie radziły na rynku w czasach absolutnej posuchy reklamowej za czasów Platformy Obywatelskiej, żeby one urosły w siłę i były niezależne od każdej władzy. To jest najlepsza droga. Podstawą przetrwania w długim czasie będzie zbudowanie konkurencyjnej grupy mediów, bo nie ma innego sposobu.”

Relacja: Bernard i Margotte

P3200014m

IMG_6327m

IMG_6306m

IMG_6340m

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157679266206662

Wersja NA ŻYWO:


Źródło: http://blogpress.pl/node/23817

Bernard
O mnie Bernard

Niezośna lekkość wolności słowa rezerwowa: http://www.wolnoscslowa.blogspot.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura